Penil Protezler  (Mutluluk çubuğu)

Penil protez (mutluluk çubuğu), penis korpus kavernozum içine ameliyatla yerleştirilen bir materyaldir. Hastanın ilişkiye girmek istediğinde sertleşmeyi sağlamasına yardım eder.   

Penil proteze ne zaman ihtiyaç duyulur ?
 
PDE5 inh. ve intrakavernozal enjeksiyonlar fayda sağlamıyorsa veya kullanamıyorsanız, kalıcı bir çözüm istiyorsanız penil protez sizin için uygun bir seçenek olabilir. 

Penil protez tipleri nelerdir ?    
Penil protezler, yarı sert, şişirilemeyen ve  şişirilebilir(2 ve 3 parçalı inflatable) olmak üzere 2’ye ayrılır. 

Genel olarak hasta ve partnerleri penil protezden ne kadar memnun ?   

Penil protez implantasyonu, uygun hasta seçiminde hasta ve partner memnuniyeti (%92-100 ve %91-95) bakımından yüz güldürücü sonuçlar veren cerrahi bir girişimdir.   

Penil protez fiyatı:   

Penil protez ameliyatı için fiks fiyat uygulanmaktadır. Herkes için aynı fiyatlar geçerlidir.   
Yarı sert penil protez:   
Şişirilebilir penil protez:   
Peyronie Hastalığında penil protez:   
Priapizm sonrası penil protez:   
Penil protez değişimi:   

Penil protezler ömür boyu garantilidir. İkinci bir işlem gerektirdiğinde ürolog ücreti ödemeniz talep edilmeyecektir.


Penil protez takılma aşamasında hastayı neler bekler?

Penil protez cerrahi öncesi:

Tıbbi öykü:

Doktorunuz tarafından geçmiş dönem ve günümüz sağlık durumunuzla ilgili birtakım sorular sorulacaktır. Geçirdiğiniz ameliyatlar, kullandığınız ilaçlar, daha önce sertleşme sorunu için kullandığınız tedaviler not edilecektir. Tüm bu sorular ve cevaplar gizli kalacaktır.

Fizik muayene:

Penil protezin sizin için en uygun  tedavi olduğuna karar vermek için kapsamlı bir ürolojik muayeneden geçmeniz gerekmektedir. Protez kararı verilen hastalarda özellikle genital bölgesinde ameliyat öncesi aktif cilt hastalığı olmaması gerekir.

Penil protez cerrahisi kararı verilen hastalarda ameliyat öncesinde,

  • Diyabet hastalarında şekerin kontrol altında olması
  • Sigara kullanımının bırakılması
  • Kan sulandırıcı ilaç kullananların doktor kontrolünde ilacını kesmesi ve gerekirse yerine yine doktor önerisiyle başka bir ilaç kullanması önemlidir.
  • Hasta ameliyat için hastaneye yattıktan sonra ameliyat öncesi enfeksiyonu önlemek amacıyla damardan antibiotik verilecek ve yine enfeksiyon riskini azaltmak için hemen ameliyat öncesi genital bölge temizliği yapılacaktır.

Penil protez ameliyatı:

Ameliyat için genel anestezi veya bölgesel (spinal anestezi) uygulanabilir. Hangi tip anestezinin uygulanacağı; genellikle hasta, anesteziyoloji uzmanı ve ameliyatı yapacak olan hekimin tercihi ile tıbbi gereksinimler göz önüne alınarak, ameliyat ekibi tarafından kararlaştırılır.

Cerrahi işleminin süresi genellikle 45 dakika ile 1 saat arasında değişebilir. Ameliyat sonrası hastalara idrar yolu sondası ve cerrahi dren uygulaması yapılabilir. Sonda genellikle ertesi gün, cerrahi dren ise 2-3 günde alınır.

Hastanede kalış süresi  en fazla 2 gündür.

Penil protez cerrahi sonrası:

Hastaneden taburcu olurken kullanmanız için antibiotik ve ağrı kesici yazılacaktır.

İyileşme döneminde penil protez yarı şişirilmiş olarak bırakılır ve doktor kontrolüne gideceğiniz 1 hafta sonrasına kadar  böyle kalır.

1 hafta sonra kontrole gittiğinizde doktorunuz tarafından pompanın çalıştırılması tarafınıza öğretilecek ve ilişkiye gireceğiniz güne kadar şişirme ve indirme yapmanız istenecektir.

10 gün boyunca atletik suspansuar külot giyilir.

Ameliyattan 2-3 gün sonra banyo yapmanıza izin verilir.

Dikişler kendiliğinden eriyeceği için alınmasına gerek yoktur.

Ameliyattan sonra 1-2 hafta boyunca peniste ve skrotumda  hafif ağrı ve şişlik olabilir. Yine ameliyat sonrası 6 hafta boyunca ağır egzersizler ve ağır kaldırmalardan kaçınılmalıdır.

Penil protez sonrasında cinsel ilişkiye 4-6 hafta sonra izin verilir.

Penil protez konulan hastalarda fizyolojik şartlara benzer boşalma ve orgazm normal cinsel ilişkideki gibi sağlanır.